Amsterdam Uçak Bileti

Avrupa’nın en gözde şehirlerinden birinde Amsterdam’da huzuru bulmak ve şehrin tarihi dokusunun büyüsüne kapılmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey biletmi sistemini kullanarak biletinizi almak ve Avrupa’nın tadını çıkarmak sizin elinizde…

Amsterdam Hakkında Genel Bilgiamsterdam

Amsterdam Hollanda’nın başkentidir. Ancak ülke hükümetin ve meclisin bulunduğu Lahey’den yönetilir. 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda’nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Kentte 2005 sayımına göre 742.209 kişi yaşasa da, bu sayı çevresiyle birlikte 1,5 milyonu bulur. Özellikle, Amsterdam’da bulunan Dam Meydanı çok ünlüdür ve dünyanın birçok yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Amsterdam’ın Tarihi

Amsterdam 14. yüzyıldan itibaren ticaret sayesinde gelişmeye ve büyümeye başladı. 16. yüzyıldan itibaren Hollanda’da İspanyol İmparatorluğu’na karşı isyanlar baş göstermeye başladı. Sonraları iyice kızışan ayaklanmalar, Seksen Yıl Savaşları olarak da bilinen Hollanda İsyanına (1568-1648) dönüştü. 1578’de Amsterdam’ın da ayaklanmalara dahil olmasıyla birlikte, buradaki tüm Katolik kiliseler Protestan hale getirildi.

Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa’daki en köklü kent dokularından birini barındırır. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihî evlerin bir bölümü bugün ev, geri kalanı ise, kamu ya da özel işyeri olarak kullanılır.

Amsterdam’da Görülecek Yerler

Amsterdam, Avrupa’nın merkezi şehirlerinden biri olmanın avantajıyla geçmişten günümüze kiliselerle ve görülecek yerlerle bezenmiştir. Beginjhof müzesi ve kilisesi önemli yerlerdendir. Doğa yürüyüşü için çok önemli kabul edilen Jordaan insanların ilgisini cezbetmektedir. Vondelpark’da bu yerlerin başında gelir. Sanatsal faaliyetlerin sonuna kadar yaşandığı Dam Meydanında tiyatro ve diğer sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. İnsanların rahat tatil yapabilmesi için uygun ortamların bulunduğu Amsterdam’da uygun fiyatlara otel bulmak ise hiç zor değildir. Avrupa’nın doğal tatil köyüne sahip olan Amsterdam özellikle gençleri bu bölgeye çekmektedir. Uygun şartlarda yaşamak için Avrupa’nın dört bir tarafından Amsterdam’a akın eden insanlar bu bölgede yaşamaya başlamıştır.

Amsterdam Hava Alanı Bilgileri

Amsterdam Schiphol Havalimanı Amsterdam’ın merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. Dünya’nın en büyük Havalimanlarından biridir. Yapımı için 320 milyon Euro harcanmıştır.