Antakya Uçak Bileti

Kendine has dokusu ve güzellikleriyle, ışıkların altında tarihi ve kültürü görmek istiyorsanız yapacağınız tek şey Biletmi sistemini kullanarak Antakya yolculuğu için biletinizi almak ve valizinizi hazırlamak…

Antakya Hakkında Genel Bilgiantakya_960

Antakya, Hatay ilinin büyükşehir olmadan önceki adı ve merkezine verile addır. Antakya’nın ortasından dizilere konu olan Asi nehri geçmektedir. Güzelliği yabancı turistler tarafından ilgiyle takip edilen Asi nehri günümüzde bölge halkı tarafından korunmaktadır.

Antakya Tarihçesi

Antakya civarının tarihi, şehrin kuruluşuna göre çok daha eskidir. Değişik kaynaklarda belirtildiğine göre, Tell-Açana höyüğündeki kazılar Kalkolitik Çağdan (MÖ 5000-4000) itibaren yörenin yerleşim için kullanıldığını göstermektedir. Antakya, Büyük İskender’in Doğu seferi sırasında fethettiği merkez şehirlerden birisidir. Büyük İskender’in fethiyle imar ve iskan olarak daha da güzelleştirilen şehir tarih boyunca pek çok medeniyetin çatısı altında bulunmuştur. Dinlerin buluştuğu şehir olarak adlandırılan Antakya, bölge de yaşayan insanların ve farklı inanç gruplarının merkez kabul ettiği yerlerdendir. Bölgede yaşayan insanların akrabalarının bir kısmı Suriye’de kalmıştır. Kurtuluş savaşı sırasında Antakya, Hatay üzerine itilaflar söz konusu olmasına rağmen, Atatürk’ün uğraşları ile Anavatan toprağına katılmıştır.

Antakya’da Görülmesi Gereken Yerler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Antakya’ya bırakıla miras, tarihi camiler, kiliseler ve yapılarla ölçülmektedir. Bu değerleri korumak için insanlar var gücüyle çabalamaktadır. Antakya’nın geçmişten günümüze adını taşıyan Daphne görülmesi gereken yerlerdendir. Antakya mozaik müzesi, St. Pierre Kilisesi, Beşikli Mağara gibi yerlerin yanında, Asi Nehri, Samandağ Sahili, Uzun çarşı gibi güzellikler de mevcuttur.

Antakya Hava Alanı Bilgileri

Türkiye’nin en güneyinde yer alan Hatay Hava alanı 2007 yılında açılmıştır. 2011 yılında iç ve dış hatlar kısmını tamamlanmasıyla tam teşekküllü bir yapı haline bürünen hava alanı İskenderun’a 45 Hatay şehir merkezine 25 kilometre uzaklıktadır.