Atina Uçak Bileti

Komşunun serin sularında ferahlamak, eşsiz sahillerde yürümek ve huzurlu gecelerde denizin kıyısında müzik eşliğinde tatilinizi geçirmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey biletmi sistemini kullanarak uçak biletinizi almak ve gezinizin tadını çıkarmak…

Atina Hakkında Genel Bilgiatina

Atina Yunanistan’ın en büyük şehridir. Antik Yunan’da medeniyetin merkezi olan Atina günümüzde özellikle tarih sevdalıları için eşsiz yerlerin başında gelir. Kozmopolit ve modern bir şehir olan Atina, antik çağlarda da önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. İsmi, koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena’dan gelmektedir. 1896 ve 2004 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Kentin yüzölçümü 39 km², metropoliten alanın yüzölçümü ise 427 km²’dir. Özellikle yaz aylarında insanları Atina sokakların turlarken görmek en doğal karşılanan durumların başında gelir. Şehrin tarihi dokusu ve görselliği, sokakların mazisi insanları bu şehre çekmektedir.

Atina’nın Tarihçesi

Atina Neolitik Çağdan bu yana bir yerleşim alanıdır. En eski yapıların tarihi Son Tunç Çağına değin uzanır. O dönemde, kale işlevi gören Akropolis’in doruğuna kiklop (büyük boyutlu) taşlardan örülmüş dev bir duvar çevreliyordu. Duvarlarının sağlamlığından ya da coğrafi konumundan dolayı Atina, Son Tunç ve İlk Demir çağlarının karışık dönemlerini büyük yıkıma uğramadan atlattı. Ele geçen çanak çömlek üsluplarından Atina’daki uygarlığın kesintiye uğramadan geliştiği anlaşılmaktadır. Yunan mitolojisinin oluşma sebeplerinden olan Atina medeniyetin ortaya çıkma ve gelişme sebeplerinin başında gelir. Tarih boyunca pek çok savaşa tanıklık edip pek çok kez yıkıma uğramış olmasına rağmen günümüze ulaşan tarihi yerleriyle insanların beklentilerini sonuna kadar karşılamaktadır.

Atina’da Görülecek Yerler

Yedi tepe ve görkemli dağlarla sarılmış olan Atina’nın modern görüntüsünü biraz aralayıp, arkasında 3000 yıllık tarihiyle Batı Uygarlığının ilk izlerini görmek, demokrasi fikrinin tohumlarının atıldığı meydanlarda dolaşmak ve düşünsel dünyamızı yeniden şekillendiren filozofların şehrinde olmak, başlı başına bir ayrıcalık. Bir zamanlar hem pazar yeri hem de toplanma, konuşma, tartışma merkezi olarak Aristo ve Platon gibi büyük dâhileri ağırlamış olan Agora, günlük hayatın kalbi noktasındaymış sizde bu ayrıcalığa sahip olmak istiyorsanız Atina’yı ziyaret etmeniz gerekiyor. Athena, Nike, Parthenon tapınakları ve daha birçok önemli yapıtıyla, sırf Yunanistan’ın değil, dünyanın harikalarından biri Akropolis. “Yüksek şehir” anlamına gelen Akropolis’in kalabalığı arasında birden etrafınızı üzüm salkımları sararsa hiç şaşırmayın. Buranın yerlisi onlar. Tanrıların mesken tuttuğu Zeus tapınağını görmeden Atina’dan ayrılmak kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük olacaktır.

Atina Hava Alanı Bilgileri

Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı, başkent Atina’da bulunan ve en büyük kapasiteye sahip havalimanıdır. Avrupa’nın en işlek havalimanlarından biridir. Atina merkeze 13 kilometre uzaklıktadır. Ulaşım kolaydır servislerle ve özel araçlarla merkeze gitme olanağı vardır.