Barcelona Uçak Bileti

Woody Allen’ın anlatımıyla mükemmelleştirdiği Vicky Christina Barcelona filmine konu olan, huzurun ve tarihin merkezine yolculuk yapmak istiyorsanız biletmi sistemini kullanarak Barcelona uçağında kendinize yer ayırabilir ve tatilinizi huzur içinde geçirebilirsiniz.

Barcelona Hakkında Genel Bilgibarcelona

Barcelona İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesinin merkezi ili olmasının yanında İspanya’nın en kalabalık 2. Şehri olma özelliğine sahiptir. Günümüzde futbol takımıyla ön plana çıksa da İspanya tarihi açısından önemli dönüm noktalarından birine sahiptir. Yakın zamanda yapılması planlanan referandumla bağımsız bir devlet olma şansına erişecek olan Katalonya’nın başkenti olmaya en yakın olan yerdir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona’nın, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalancadır. 1992 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır.

Barcelona’nın Tarihçesi

Barcelona söylentiye göre MÖ 3. yy’ da Kartacalılar tarafından eski bir İberya kenti üzerine kurulmuştur. Kentin adı da bir olasılıkla Kartaca’nın ünlü yönetici ailesi Barkaslardan kaynaklanır. MÖ 218’de Romalılar tarafından fethedildi ve MÖ I. yy’da sömürge statüsü aldı. Kent Roma döneminde Colonia Faventia Julia Augusta Pia Barcino adını almış, Magriplilerce de Barcaluna olarak adlandırılmıştır. 415’te Vizigotların işgal ettiği kent, 717 dolaylarında Arapların eline geçti. 801’de Karolenj Hanedanı’ndan I. Louis (Dindar Louis) kenti Araplardan alarak kendi topraklarına kattı. Barselona kontları bu dönemde özerkleştiler ve 10.-11. yüzyıllarda Katalonya’nın geri kalan bölgelerini de denetimleri altına aldılar. 1137’de Katalonya ve Aragon’un birleşmesiyle kentte ticaretle uğraşan varlıklı sınıfların siyasi gücü arttı. Kısa sürede Barselona, Akdeniz ticaretinde Cenova ve Venedik’le boy ölçüşür hale geldi. Zamanla iç karışıklıkların artmasıyla şehirde istikrar bozulsa da 1809 yılından 1813 yılına kadar Napolyon’un egemenliğinde kalmasından sonra hızla sanayileşmeye başlamıştır. İspanya iç savaşında yıkılan şehir kendini çok çabuk toplamış ve sanayileşmiştir.

Barcelona’da Görülecek Yerler

Günümüzde futbol kulübüyle anılan Barcelona’da Camp Nou stadyumunun kesinlikle görülmesi gerekir. Binlerce insanın akın ettiği bu mabet insanların ilgisini özellikle cezbeden yerlerin başında gelmektedir. Özellikle Sagrada Familia, Park Güell, Casa Mila gibi dünyaca ünlü yapılarda imzası bulunan Mimar Gaudi’nin eserlerini yerinde görmek ayrı bir keyif. Gezilecek yerler dışında Barselona deniz tatili için de tercih edilen bir yer. Montjuic Tepesi’nde yer alan bu yer bir açık hava müzesi. 1929 Evrensel Sergisi’nde İspanya’nın mimari zenginliğini yansıtmak amacıyla yapılmış Poble Espanyol (İspanyol Köyü), ülkedeki ünlü binaların ve caddelerin küçük ölçekli replikalarıyla oluşturulmuş. Özellikle fotoğraf çekimi için oldukça güzel bir yerlerdendir.

Barcelona Hava Alanı Bilgileri

Barcelona uluslararası havalimanı Avrupa’nın aktif havalimanlarından biridir. El Prat olarak da bilinir. Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta olması tatilciler için güzeldir. Servislerle ve özel araçlarla merkeze ulaşmak mümkündür.