Berlin Uçak Bileti

Avrupa’nın başkentlerinden birine gitmek, Almanya’nın en bilinen şehrinde tatilin keyfini çıkarmak için yapmanız gereken tek şey, biletmi sistemiyle uçak biletinizi almak ve yolculuk hazırlıklarına başlamak…

Berlin Hakkında Genel BilgiBERLİN

Almanya’nın başkenti olan Berlin 3,5 milyon nüfusa sahiptir.2.Dünya savaşı sonrasında Doğu Almanya Batı Almanya olarak ikiye ayrıldığı tarihlerde Berlin de duvar vardı. Soğuk savaşın bitişiyle duvar yıkılmış ve şehir birleşmiştir. Daha sonra Berlin duvarına Utanç duvarı denmiştir. Berlin’in doğudan-batıya uzunluğu 45 km’dir ve güneyden kuzeye ise 38 km’dir. Şehrin yüzölçümü 892 km²’yi bulur. Berlin eyaleti, tek komşusu Brandenburg eyaletiyle çevrilidir. Polonya sınırına sadece 70 km uzaklıktadır.

Berlin’in Tarihçesi

Kentin ortasından akan Spree nehrinin, iki kıyısında, Cölln ve Berlin adlı iki balıkçı köyü iken ilk kez 1307 yılında birleşti. Brandenburg’un (daha sonra ise Prusya’nın) başkentliğini yapan Berlin, 18. yüzyıla kadar önemli arz eden bir şehir değildi. Ancak Prusya’nın güçlenmesi sürecinde öncelikle Kuzey Almanya’nın ve sonrasında da Avrupa’nın siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda önemli merkezlerinden biri haline geldi. 1871 yılında kurulan Alman İmparatorluğu’na da başkentlik yapan Berlin, 1933 yılından itibaren Nazi Almanya’sının da başkentiydi. II. Dünya Savaşı’nda harabeye döndü, müttefik devletler tarafından işgal edildi. 1989’da duvarın yıkılması ve 3 Ekim 1990’da iki Almanya’nın resmen birleşmesiyle Berlin eyalet şehir olarak eski bütünlüğüne kavuştu ve birleşik Almanya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

Berlin’de Görülmesi Gereken Yerler

Şehir merkezinin tam ortasında, Berlin’in en işlek meydanlarından biri olan Potsdamer Platz savaş yıllarında ve bilhassa Berlin Duvarı’nın mevcut olduğu dönemde popular bir meydan değilmiş. Ne zaman ki Berlin Duvarı yıkılmış, meydanın bulunduğu bölgeye yeni binalar, alışveriş merkezleri, dükkânlar ve renkli caddeler yapılmış. Berlin Katedrali’nden başlayarak etrafı kanallarla çevrili olan adaya Müzeler Adası deniliyor. Berlin sanatsal ve kültürel aktiviteler için sayısız seçenek sunan bir şehir. Üzerinde dört atlı arabası heykeli olan Brandenburger Tor Berlin’in sembollerinden bir diğeri. Checkpoint Charlie bir zamanlar Doğu Berlin ile Batı Berlin arasında bir geçiş noktası olmuş. İki bölge arasındaki geçişlerin engellenmesi için bir zamanlar bu noktada, Amerikan ve Sovyet askerleri nöbetler tutar, duvarın yakınından kuş uçurtmazlarmış. Berlin’in havası ve yapıları herkesi fazlasıyla etkilemektedir.

Berlin Hava Alanı Bilgileri

Berlin Schönefeld Havalimanı, Berlin’de bulunan hava limanlarından küçüğüdür. Doğu Berlin’de yer almaktadır. Merkeze 31 kilometre uzaklıktadır. Tegel Havalimanı ise büyük olanıdır. İki havalimanından da şehir merkezine servislerle ve özel araçlarla ulaşmak mümkündür.