Bordeaux Uçak Bileti

Fransa’nın doğasında huzurlu akşamlar eşliğinde ister üzüm suyunuzu yudumlar, isterseniz şaraplarıyla ünlü olan Bordeaux’da akşam esintileri eşliğinde şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Bu faaliyetlerde bulunmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey biletmi sistemini kullanarak tatil hazırlıklarına başlamak olacaktır.

Bordeaux Hakkında Genel BilgiBordeaux

Bordeaux, Fransa’nın güneybatısında Akitanya bölgesinin Gironde departmanında yer alan şehir. 2008 itibarıyla belediye sınırları içinde nüfusu 250.082’dir. Fakat şehirleşmiş Bordeaux-Arcachon-Libourne metropoliten bölgesinin nüfusu 1.010.000 olup, Fransa’nın şehirleşmiş metro bölgeleri arasında 7. sırada bulunmaktadır. Bordeaux, 2007’den beridir “tarihî bir liman şehri” olması dolayısıyla Fransa için Unesco Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır. Güneybatı Fransa’nın başlıca ticaret merkezi bu şehirdir.

Bordeaux’nun Tarihçesi

Fransa’nın tarihiyle beraber ele alınabilecek olan şehirde yüzyıllardır süren çalkantıların izlerini görmek mümkündür. Napolyon zamanında limanın etkinliği sebebiyle savaşlarda kullanılan şehir ilerleyen yıllarda sakin günlerin gelmesiyle ticarette kullanılmıştır.

Bordeaux’da Görülecek Yerler

Palais-de-la-Bourse a doğru yürüyün. Burası eskiden değiş tokuş yapılan bir zamanın ticari borsası. Burada bile o zamanlar saçlara peruk takmak ve güzel giyinmek çok önem arz etmekteydi. Gotik mimarili St Michel kilisesini gördükten sonra Rue Rousselle sokağına devam edin. Burası tuzlanmış balık ticaretinin merkezidir. 16. yy filozofu Michel de Montaigne bu sokak 25 numarada yaşamıştır. Buradan Cours Alsace-et-Lorraine geçip harika St André Katedralini görünüz. İngilizlerin Bordeaux’u yönettikleri zaman yapılmıştır. Yakındaki Musée d’Aquitaine, 20 Cours Pasteur sokağında yer almakta ve ücretsiz olup harika tarihi koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Bordeaux’da bir müze gezecekseniz, o burası olmalı. St Pierre bölgesini gezin. Burası tarihi ve eski bir çok kiliseye ev sahipliği yapmakta. Küçük meydanlar, eski sokaklar, güzel kafe ve barlar burada bulunuyor. Rue Ste Catherine en önemli caddelerden biri. Burada alışveriş yapabilirsiniz. Chartrons bölgesi alışveriş için enteresan dükkânlar barındırmakta. Daha önce bahsettiğimiz gibi depodan dönüştürülmüşler. Grand Otel De Bordeux’da akşamüstünü kahve içerek ve sıcaktan korunarak geçirdiğimizden bu otel’ in davetlisi olarak tepedeki güzel Meksika temalı geceye katılabilirsiniz.

Bordeaux Havaalanı Bilgileri

Bordeaux Merignac Havalimanı şehir merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezine uzaklığının az olması seyahatin kolaylaşmasını sağlamıştır. Özel araçlarla ve servisle seyahat etmek mümkündür.