Brüksel Uçak Bileti

Avrupa’nın gerçek başkentine gitmek ve bütün devletlerin nerede toplandığına yerinde şahit olmak istiyorsanız biletmi sistemini kullanarak Brüksel için uçak biletini almanız gerekiyor. Ayrıca Brüksel’in tarihi dokusunun tadına varmak ve gotik dizaynlara şahit olmak istiyorsanız biran önce biletinizi almalısınız.

Brüksel Hakkında Genel BilgiBRÜKSEL

Belçika’nın başkentidir. Belçika’nın üç federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi’nin de başkentidir. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehirdir. Adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. Brüksel büyükşehrine bağlı 19 belediyenin toplam nüfusu 1.050.000’dir. Avrupa Birliği’nin 3 ana kurumu olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu içinde ilk ikisinin resmi organlarının büyük çoğunluğu Brüksel’de bulunmaktadır. Sonuncusu Avrupa Parlamentosu ise Strazburg ile dönüşümlü olarak Brüksel’de çalışmalarını yürütmektedir. Bunlara bağlı ve bunlarla ilgili irili ufaklı yüzlerce kuruluş da dikkate alındığında Brüksel, bu sebeplerden AB veya Avrupa başkenti olarak gösterilir. Ayrıca NATO Merkez Karargâhı da Brüksel’dedir.

Brüksel’in Tarihçesi

Belçika vatandaşlığını edinmek diğer AB ülkelerine kıyasla çok daha kolay olduğu için 1960’lardan itibaren kayda değer bir yabancı kökenli nüfus da Brüksel’e yerleşmiştir. Başlangıçta genellikle vasıfsız göçmen işçi olarak gelen bu kuşak ve ardından ikinci ve üçüncü nesiller içinde, başta Faslı Araplar, ardından, aşağı yukarı denk sayıda, çoğu Emirdağ, Afyon kökenli Türkler ve eski bir Belçika sömürgesi olan Kongolu Afrikalılar köken sıralamasında ilk üçü oluşturmaktadırlar. 1970’lerden itibaren özellikle AB resmi kurumlarının sağladığı iş imkânları nedeniyle yabancı kökenli nüfusa, AB ülkeleri kökenli ve daha kalifiye bir topluluk da eklenmiştir ve sayıları artmaktadır.

Brüksel’de Görülecek Yerler

Avrupa bir meydanlar medeniyeti Grand Place de Avrupa Birliği’nin başkentinin meydanıdır. Zaten kaçırması imkânsız olan meydanı yaşamak gerekiyor. Gerçekten hem görsel olarak güzel hem de turistik kalabalık oldukça keyifli bir yerdir. Mini Europe İstanbul da bulunan minyatürk’ün Avrupa versiyonudur. Küçültülmüş bir Avrupa görmek istiyorsanız tek yapmanız gereken Brüksel’e gelmek ve bu eşsiz şehirde günlerinizi ve gecelerini geçirmek olacaktır.

Brüksel Hava Alanı Bilgileri

Brüksel’de iki adet havaalanı bulunmaktadır. Bunlardan ilki tüm uluslararası uçuşların yapıldığı ve önemli havayolu firmalarının kullandığı Brüksel Havaalanı, diğeri ise daha çok ucuz seferlerde kullanılan Brüksel Charleroi Havaalanıdır. Brüksel Havaalanı’nın uzaklığı 11 kilometredir. Şehre ulaşım servislerle gerçekleştirilmektedir. Ayrıca özel araçlarla da ulaşım mümkündür.