Catania Uçak Bileti

Godfather atmosferini yaşamak ve filmlere konu olan ambiyansı solumak istiyorsanız tek yapmanız gereken Biletmi sistemini kullanarak Catania için biletinizi alabilir ve bu muhteşem şehirde tatilinizi geçirebilirsiniz.

Catania Hakkında Genel BilgiCATANİA

İtalya’nın Sicilya Özerk Bölgesi’nde kendi adını taşıyan Catania ilinin merkezidir. Belediye sınırları içindeki nüfusu 294.756 kişi olup nüfus bakımından Sicilya’nın ikinci büyük belediyesi; İtalya’nın 10. büyük şehri ve 10. sırada olmasına rağmen bir İtalyan idarî bölge merkezi olmayan tek büyük nüfuslu şehridir. İtalya’nın Akdeniz’e kıyısı olan şehirlerinden olan Catania turistlerin uğrak yerlerindendir.

Catania’nın Tarihçesi

Catania şehrinin uzun ve çok olaylara dolu bir tarihi vardır. Tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmemekle beraber M.O. 6. yüzyılda Yunan kolonicileri tarafından Siraküza’nın kuruluşundan 5 yıl sonra diğer bir kolonici tarafından kurulduğu (yaklaşık M.Ö. 730) belirtilmiştir. Şehrin sakinleri M.Ö 470’e kadar bağımsız yaşadılar ama o tarihte Siraküza’lı despot Hieron Catania şehrini boşalttırdı ve yeni kolonicilerle beraber Etna adıyla kuruldu. Fakat onun ölümünden sonra eski koloniciler geri geldiler. Sonra M.Ö.415-413’de Atinalıların Sicilya Seferi’ne kadar koloni serbest ve rahat bir hayat yaşadı. 19. yüzyıl başlarında Catania Sicilya’nın serbestlik kazanmasını isteyenlerin başındaydı. Sonra İtalya’nın birleştirilmesi fikri ortaya çıkınca problemler oluştu. Bu sebeple yaşanan problemler bölge insanlarının ikiye ayrılmasına sebep oldu.

Catania’da Görülecek Yerler

Catania’da dolaşmak kendinizi Don Vito Carleone gibi hissetmenize sebep olabilir. Mafya ve Sicilya kelimeleri birbirini tamamlar nitelikteydi. Günümüzde insanların sırf bu sebeple Catania’yı ziyaret ettiğini söyleyebiliriz. Katedral Meydanında barok tarzda yapılmış binaların arasında dolaşmak sizler için muazzam anlar yaşamak anlamına gelebilir. Savaş için yapılmış Ursino Kalesi üzerinden şehri izleyebilirsiniz. Bir doğa harikası olan Etna Yanardağının eteklerine çıkıp şehrin silueti altında vaktinizi geçirebilirsiniz. Antik Roma Tiyatrosuna giderek sanatın merkezine ufak bir ziyarette bulunmak hem binlerce yıllık bu yere bir övgü hem de kendinize vereceğiniz bir ödül olacaktır.

Catania Hava Alanı Bilgileri

Catania Fontanarossa Havaalanı şehrin tek havaalanıdır. Şehrin ufak ve şirin bir yer olması merkeze yakın olması ulaşımı kolaylaştırmaktadır. 8 kilometre mesafeyi servislerle ve özel araçlarla giderebilirsiniz. Ayrıca eski model arabalarla gerçekleştirebileceğiniz seyahatlerde kendinizi eşsiz bir atmosferin içerisinde bulabilirsiniz.